Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Evropská unie se rozpadne

To, co se ještě před pár lety zdálo jako nemožné se začíná jevit jako nejpravděpodobnější varianta. Evropská unie se rozpadne. Jde jen o to kdy a jaký to bude proces.

Po druhé světové válce vznikla vážná obava, že další konflikt takového typu by už Evropa nemusela přežít. Bylo tedy zcela logické a namístě, aby vznikla nějaká spolupráce mezi jednotlivými evropskými státy. Šest zemí (Francie, Itálie, Západní Německo, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko) založilo společenství nazývané Evropské hospodářské společenství. Původním smyslem společenství byla obchodní spolupráce, provázání ekonomik a tím pádem zajištění míru v Evropě. Státy, které spolu obchodují, tak přeci nebudou válčit. Aby to nebyl nějaký exkluzivní klub, tak se postupně začali přijímat další členové. V sedmdesátých letech to byla Velká Británie, Irsko, Dánsko. V osmdesátých letech Řecko, Španělsko, Portugalsko. V letech devadesátých Rakousko, Švédsko, Finsko. Největší kolo rozšíření přišlo roku 2004 s osmi zeměmi bývalého východního bloku (včetně ČR) + Malta a Kypr. Pak už jen roku 2007 Bulharsko, Rumunsko a nakonec Chorvatsko v roce 2013. Z původních šesti zemí jsme se dostali až na číslo 28. S přibývajícím počtem členů však bylo stále obtížnější prosazovat jednotlivé politiky. Začaly postupně vznikat instituce, které měly napomoci lepšímu fungování. Vedlo to ale pouze k obrovskému úřednickému aparátu nesmírné moci. Snazšímu rozhodování mělo pomoci hlasování kvalifikovanou většinou, kde postačí spojení pár větších zemí proti skupince menších. Postupem času tedy legitimita EU začala upadat. Do popředí se navíc dostávaly nové a nové agendy. Začalo být jasné, že dané společenství nebude jen na ekonomické bázi.

Nejpozději od přijetí Maastrichtské smlouvy roku 1993 bylo zjevné, že se evropský projekt ubírá špatným směrem. Z Evropského společenství se stala Evropská unie, začalo se zcela otevřeně mluvit o zavedení společné měny, společné zahraniční a bezpečnostní politiky, prohloubení hlasování kvalifikovanou většinou. V novém tisíciletí vznikla dokonce Evropská ústava, která po odmítnutí Francie a Nizozemska (tedy dvou zakládajících zemí) musela být přejmenována na Lisabonskou smlouvu. Tu zase neschválilo Irsko, než mu to bruselská nomenklatura patřičně vysvětlila. Poté se naplnily obavy kritiků společné měny, když se Řecko začalo potácet v silných ekonomických problémech. Roku 2015 bylo rozhodnuto o masovém přijímání migrantů z Afriky a Blízkého východu. Každý, kdo odmítl (viz země Visegrádu) tak byl obviněn z nedostatku solidarity, rasismu, xenofobie atd. Není proto vůbec divu, že Britové roku 2016 uspořádali referendum ve kterém se 52 % hlasujících vyjádřilo pro odchod z EU. Unijní představitelé si trhali vlasy vztekem a nadávali na kverulantské Brity. Podmínky odchodu pak byly dlouze a složitě vyjednávány, než roku 2020 Britové definitivně odešli. EU využila britského odchodu, aby ukázala, co se stane ostatním členům, kteří by chtěli vystoupit. Znepříjemníme jim to tak, že raději budou chtít zůstat.

Roku 2020 byl svět zasažen pandemií covid 19, kde si evropské státy opět musely pomoci samy, neboť bruselský moloch nedokázal pružně reagovat na nově vzniklou situaci. Nejnovější krize se týká Ukrajiny a s ní spojenou démonizací Ruska. Evropské unii se to samozřejmě hodí, neboť potřebuje vytvořit nějakého společného nepřítele proti kterému by se jednotlivé členské země měly semknout a porazit ho. Sankce uvalené na Rusko sice zdaleka nedosahují kýžených efektů, ale to Bruselu vůbec nevadí. Novodobá šlechta sídlící v hlavním městě Belgie žije ve svém světě, je zcela hluchá, slepá a nevnímá reálné problémy dneška. Namísto řešení vzniklé energetické krize se mluví o rychlejším zavedení Green Dealu a hledání alternativních zdrojů energie. Je to další důkaz toho, že se EU nikdy nepoučí a ordinuje jen další a další nesmysly, které místo zlepšení situace povedou k jejímu zhoršení. Viktor Orbán už hovoří o nutnosti odchodu Maďarska z tohoto spolku. Divím se jen, že to Maďaři neudělali už dávno. Budapešť je otloukánkem Bruselu 12 let a tlak neustále roste a roste. Maďarsku tak stejně nezbyde nic jiného než odejít.

Jak jsem uvedl výše, tak evropská spolupráce po druhé světové válce měla jistě svůj smysl a byla to dobrá věc. Později se ale evropský projekt začal přetvářet v jakési monstrum, které jen dusí své členy, nutí je do nebezpečných experimentů a vydírá je sníženým přídělem evropských peněz. Je to něco zcela jiného, než do čeho jsme roku 2004 vstupovali.

Chtěl bych ale svůj dnešní článek zakončit optimisticky. EU se rozpadne. Neřeknu Vám kdy, neboť se to neodvažuji odhadnout, ale něco mi říká, že to přijde brzy. Čím více bude EU tlačit do popředí svou zelenou ideologii, šikanovat Polsko, Maďarsko a celou Střední Evropu, nebude chtít skoncovat s eurem a bude nutit členské země masově přijímat migranty, tím pravděpodobnější bude její zánik. Jde o to, jestli daný rozpad bude divoký, a nebo bude nějak řízený. Doufám v tu druhou variantu. 

Autor: Šimon Miča | pondělí 10.10.2022 13:45 | karma článku: 38,63 | přečteno: 1530x
  • Další články autora

Šimon Miča

Dvacet let v EU – výhra či prohra?

Jsme členy Evropské unie již dvacet let. V následujícím článku rozeberu výhody a nevýhody našeho členství v této organizaci.

1.5.2024 v 7:50 | Karma: 17,36 | Přečteno: 261x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Šimon Miča

Zemědělci toho mají dost

Není jednoduché být zemědělcem v dnešní době. Lidé, kteří pracují v zemědělství si zaslouží náš hluboký obdiv. Evropské unii je to ale jedno.

12.2.2024 v 14:11 | Karma: 24,92 | Přečteno: 392x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Šimon Miča

Česká republika je kolonie Západu

Pro někoho to může být překvapením, ale je to tak. Naše země je kolonie Západu, jeho politickým protektorátem a ekonomickou periferií.

5.2.2024 v 9:42 | Karma: 34,85 | Přečteno: 1031x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Šimon Miča

Konzervativní pravice a levice se musí spojit

Politická situace v České republice je vážná. Vláda Petra Fialy si dělá, co chce a zdá se, že se jí nic nemůže stát. Je to však skutečně tak?

29.1.2024 v 13:53 | Karma: 29,59 | Přečteno: 662x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Šimon Miča

Euro je ekonomická past

Naše elity už nás zase straší zavedením společné měny. To by ale pro Českou republiku znamenalo hospodářské potažmo politické problémy.

22.1.2024 v 14:00 | Karma: 25,93 | Přečteno: 472x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Poslanci zvýšili ochranu zemědělské půdy. Nechtějí už další logistická centra

3. května 2024  5:16,  aktualizováno  12:05

Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy schválila Sněmovna. Nemají na ní do budoucna vznikat...

Bazény v ulicích, výpadky elektřiny. Jihovýchodní Asii drtí rekordní teploty

3. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Asii Horké počasí ve filipínské Manile mění život v ulicích. Přibývají bazény nebo škopky, ke kterým je...

Požár pralesa Mionší musel založit člověk, zjistili odborníci. Sčítají škody

3. května 2024  11:46

Hasičští experti se vrátili do terénu, aby vyšetřovali příčinu požáru v pralese Mionší v Dolní...

Zdravotnictví čeká kolaps, věští analýza. Chybí 3000 lůžek, péče se nadužívá

3. května 2024  11:36

V českém zdravotnictví hrozí bez přijetí potřebných opatření vyčerpání zdrojů. Systém není podle...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 60
  • Celková karma 25,71
  • Průměrná čtenost 603x
Jsem učitelem angličtiny na střední škole v Praze. Také jsem místopředsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie na Praze 4 a členem spolku Svatopluk. Popsal bych se jako národní konzervativec se sociálním cítěním. Mezi mé záliby patří mezinárodní vztahy a ekonomika. Mými oblíbenými autory jsou prezident Václav Klaus a jeho syn, Benjamin Kuras, Alexander Tomský, Petr Robejšek, Petr Hampl, Jiří Weigl, Ladislav Jakl a Ben Shapiro. Kromě mezinárodních vztahů a ekonomiky mám rád čtení knih, sledování filmů a potkávání se s kamarády u dobrého jídla a pití.

Seznam rubrik